ההכנה לקראת הצטרפותו של תינוק חדש למשפחה כרוכה בהתרגשות רבה וברכישת לא מעט פריטים וחפצים חשובים. בין אין-ספור הפריטים החשובים האלה, חפץ מעבר הוא אולי אחד היותר בולטים, והוא זה המגשר בין שני העולמות: בין הרחם שבו היה התינוק עד עתה, לבין העולם שאליו הוא יצא. משמיכות, דרך דובונים ועד מוצצים, פריטים אלה ממלאים תפקיד מרכזי בהרגעת התינוק במהלך ימיו הראשונים וגם בתקופה שבאה לאחר מכן, כזו שיכולה במקרים מסוימים להימשך שנים. צפוי להיוולד במשפחה שלכם תינוק חדש בקרוב וחשוב לכם להבין את החשיבות של חפץ מעבר? אם כך, כדאי שתמשיכו לקרוא.

מה זה חפץ מעבר לתינוק?

חפץ המעבר תופס מקום מיוחד בהתפתחות המוקדמת של התינוק. חפץ זה, שיהיה בדרך כלל רך ומנחם מאוד, כמו בובת קטיפה או צמר דק, חיתול בד או שמיכה אהובה, הוא הרבה יותר מפריט דומם בשביל התינוק. כשהוא גדל ומתחיל להשתמש במילים, הוא עשוי אף לתת שם לחפץ המעבר הזה, ולגבש עוד יותר את משמעותו, אבל בשלב הראשון חפץ המעבר מייצג את האם בשביל התינוק, את הרחם, והוא מציע לו חום, ביטחון ותחושת נינוחות. בעוד שהתינוק מייחס לחפץ הזה תכונות שאין לו במציאות, ההשלכה הזאת היא הישג התפתחותי חשוב. במקום להסתמך רק על המגע הישיר של האם או האב, התינוק לומד להפנים את התכונות המרגיעות, תוך שימוש בחפץ המעבר כמתווך כדי להעביר ולחוות את הנחמה שלה הוא זקוק באותו הרגע.


מנקודת מבט פסיכולוגית, היכולת של התינוק להשליך את תכונות האם על אובייקט דומם היא בעלת חשיבות רבה. בהעדר יכולת להפנים תכונות אלו באופן ישיר, האובייקט משמש כצינור. התינוק או הפעוט קולטים שהם “יצרו” את החפץ המרגיע הזה, והתכונה המנחמת שלו הופכת לחלק מהם. תהליך הפנמה זה מסמן שלב מכריע בהתפתחותו הרגשית של הילד, המאפשר לו למצוא נחמה וביטחון באמצעות הקשר עם חפץ המעבר.

מהם היתרונות?

חפץ מעבר עוזר לתינוק בפן הרגיש והוא משמש לו כמעין “גשר” בין העולם הבטוח שהוא חווה עד לא מזמן לעולם החדש שאליו הוא הצטרף. החפץ הזה, החל משמיכות רכות ועד צעצועים יקרים, הוא כעוגן רגשי, המשרה תחושת יציבות ותמיכה בתקופות של שינוי, התפתחות וצמיחה. היתרונות של שילוב חפצי מעבר בחייו של התינוק הם רבים ותורמים לפיתוח החוסן הרגשי שלו, לעצמאות, לחוסר תלות באחרים ולתחושת עצמי חיובית יותר. באמצעות נוכחות העקבית, חפץ המעבר מטפח ביטחון אצל התינוק, ובהמשך אצל הילד, ועוזר לו להתמודד עם אתגרים שונים, הנדרשים להתפתחותו הרגשית בעיקר.


תחושת רוגע וביטחון

היתרון העיקרי של חפץ מעבר טמון ביכולתו להקנות לתינוק תחושה עמוקה של רוגע וביטחון. בין אם זו השמיכי שלו או הדובי שהוא אוהב, החפץ הופך למקור לרוגע וביטחון, בעיקר בתקופות של לחץ, חוסר ודאות או בסביבה לא מוכרת. היכולת למשש את החפץ היא זו ההופכת אותו למרגיע יותר באמצעות המגע, ומספקת חיבור מוחשי לנוחות המוכרת של הבית. תחושת הביטחון הזו הופכת למנגנון התמודדות חשוב מאוד לתינוק, ובהמשך לילד, המציע ביטחון ויציבות בזמן שהם מתמודד עם מצבים שונים במציאות הכל כך מורכבת בשבילו.

תחושת חום ועיטוף

יתרון גדול נוסף של חפץ המעבר הוא תחושת החום והעיטוף שהוא מעורר. חפצי מעבר הם לרוב רכים ונעימים מאוד, ויוצרים תחושה של חום ועיטוף, בדיוק כפי שמקבלים מהדמויות האנושיות האוהבות בחיים. בין אם מדובר בסביבה חדשה או פרידה מההורים, האופי העוטף של חפץ המעבר מספק חיבוק מרגיע. תחושת החום הזו לא רק משמשת מקור לנינוחות רבה יותר, אלא גם תורמת לפיתוח התקשרות בטוחה ומחזקת את תחושת התינוק, הפעוט או הילד בהמשך, שאוהבים אותו ודואגים לו.

איך בוחרים חפץ מעבר?

יש כמה פרמטרים שחשוב להביא בחשבון כשבוחרים חפץ מעבר:

  • נטיותיו הטבעיות של התינוק ותגובותיו למרקמים, לצבעים ולצורות הם הקווים המנחים לבחירה. חפץ המעבר צריך להתאים באופן מדויק לתינוק ולספק לו את המענה הנכון שלשמו הוא נבחר.
  • חומרים בטיחותיים והיפואלרגנים הם הכרחיים, שכן סבירות גבוהה שאותו חפץ ייכנס לפיו של התינוק ועליו להיות בטוח לשימוש.
  • תחזוקה פשוטה ונוחה גם היא נקודה שיש להביא בחשבון, שכן את החפץ הזה יכבסו לא מעט ולכן כדאי שיהיה עשוי מחומרים שקל לכבס ולנקות.

חפץ מעבר שנוח לקחת לכל מקום הוא חפץ שישרת את התינוק כהלכה ולכן גם לגודל ולמידות שלו יש חשיבות.

אילו חפצי מעבר מומלצים

חפצי מעבר, כאמור, משמשים כעוגן רגשי ומספקים נחמה ברגעי לחץ או חוסר ודאות. בעוד שההעדפות עשויות להשתנות מתינוק לתינוק או מפעוט לפעוט, פריטים מסוימים נחשבים לפופולאריים יותר מאחרים בשל תכונותיהם המרגיעות. בין אם מדובר בשמיכת תינוק נעימה למגע, דובון העשוי חומר רך או פריטים רכים אחרים, חפצי המעבר האלה מספקים לתינוק את אותה נחמה שלה הוא זקוק.

שמיכי לתינוק

השמיכי, שמיכת התינוק, היא אולי אחד מחפצי המעבר היותר פופולאריים וגם בין המומלצים שבהם. היותה רכה ונעימה מאוד למגע, כזו שאפשר למשש בקלות, מציעה לתינוק חמימות וביטחון בדיוק כשהוא צריך את זה. השמיכה יכולה להיות מועילה מאוד במהלך שגרת השינה ולאפשר לתינוק להיפרד מהערות ולהירדם בקלות רבה יותר. מעבר לכך, השמיכות של היום הן גם נושמות, היפואלרגניות וקלות מאוד לשטיפה ולכיבוס. התינוק יכול להיצמד אל השמיכה בזמן שהוא בעגלה, במיטה או בכל מקום אחר, אפילו כשמחזיקים אותו על הידיים.

בובת דובי

בובת דובי היא חפץ מעבר נוסף אהוב מאוד, שיכול לתפוס את תשומת ליבו של התינוק ולספק לו את המענה המתאים שלו הוא זקוק, תמיכה רגשית וחיבוק. המרקם הרך והצורה הניתנת לחיבוק של הדובי הם אלה שיוצרים אצל התינוק תחושת חמימות וביטחון, מה שהופך אותו לחפץ מעבר מושלם למצבים שונים, לשעות הצוהריים כשצריך לנוח ולישון וגם לפרידה מההורים. דובונים הופכים לעיתים קרובות למקור לחיבור רגשי ואף כמעין חברים, מה שיכול לסייע בהתפתחות הרגשית של התינוק. במארזים רבים של מאמיל’ה מוצעת בובת דובי מפנקת, מושלמת כחפץ מעבר לתינוק ומתנה נפלאה ושימושית מאוד.

מתי התינוק מאבד עניין בחפץ?

הזמן שבו מאבד התינוק את העניין בחפץ המעבר תלוי בנסיבות ובגורמים שונים. בחודשי חייו הראשונים, התינוק עשוי להיצמד בחוזקה אל חפץ המעבר, ולמצוא נחמה רבה בו. עם זאת, כאשר הוא גדל ומתחיל לחקור את העולם באמצעות חושיו, תשומת הלב שלו עוברת לחוויות ולתגליות חדשות. בדרך כלל, בסביבות גיל שישה חודשים עד שנה, כאשר הניידות והסקרנות גוברים, התינוק עשוי להתחיל לגלות פחות עניין בחפץ עצמו. מעבר זה הוא חלק טבעי מההתפתחות הקוגניטיבית שלו, בעודו נחשף לעולם ולגירויים רבים כל כך. בעוד שחפץ מסוים עלול לאבד את תפקידו המרכזי, הנוחות הרגשית והביטחון שהוא סיפק פעם יכולים להותיר השפעה ארוכת טווח על תחושת ההתקשרות של התינוק או הפעוט. על ההורים בתקופה הזו, כמו גם על כל המטפלים בו, להיות קשובים ולשים לב לאיתותים השונים, כדי לוודא שמדובר בזניחת חפץ המעבר ברגע המתאים, ולספק לו חפצים אחרים מותאמי גיל ומצב.

סיכום

בין אם זו השמיכי, בין אם זו בובת הדובון ובין אם זה כל פריט רך אחר ובעיקר מנחם, חפץ מעבר הוא בעל חשיבות רבה והוא משמש גשר רגשי בתקופת חיים קריטית מאוד אצל התינוק. אותו חפץ מעבר משמש לתינוק מקור להרגעה, לחום ולביטחון וכזה שיכול ללוות אותו במהלך היום יום.