תקופת ההיריון היא תקופה יפה ומרגשת, אך כזו שגם יש בה לא מעט קושי ואתגר, גם ברמה הפיזית וגם ברמה הנפשית. בדיוק בגלל זה נשים רבות מחפשות דרכים להירגע ולשחרר את הגוף במהלך התקופה הזאת ואחת האפשרויות היא עיסוי מפנק ומרגיע. בשלב הזה עולה גם החשש, ויש כמה הזהרות לסיכונים הפוטנציאליים של מסאז׳ ב היריון. אז האם זה בכלל מותר? אם כן, מאיזה שבוע ועד איזה שבוע? אילו סוגים יכולים להתאים לנשים בהיריון ואילו אסורים בתכלית, ומה היתרונות הפוטנציאליים של עיסוי להריוניות? על כל הדברים האלו ועוד נדבר במאמר הזה.

 

האם מותר לעשות מסאז׳ ב היריון?

אז קודם כל חשוב ליישר קו ולהבין שהתשובה היא כן. מסאז׳ בהיריון הוא דרך נפלאה להירגע את הגוף ולהקל על כאבי גב וכתפיים הנובעים מהעלייה במשקל. נוסף לכך, עיסוי בהיריון יכול גם להקל על תסמינים נוספים מאתגרים במהלך ההיריון ועוד נרחיב בנושא הזה בהמשך. מכאן, חשוב מאוד להדגיש שלא כל עיסוי מתאים ומותר בהיריון ולא כל מעסה מוסמך להעניק עיסוי שכזה. לכן, מכאן והלאה אנחנו רוצים להסביר על ההגבלות והכללים שיבטיחו לנשים בהיריון מסאז׳ נעים ובטוח ללא סיכון חלילה של ההיריון והעובר. נתחיל מהשבוע המומלץ בהיריון לעשות בו מסאז׳.

 

מאיזה שבוע מותר לעשות מסאז׳ בהיריון?

הזמן הטוב ביותר לעשות בו מסאז׳ בהיריון הוא במהלך הטרימסטר השני, בערך מחודש שלישי ועד חודשים שש ושבע לכל היותר. ככלל, אין מניעה של ממש לעשות מסאז׳ גם בחלקים האחרים של ההיריון, אבל אלו זמנים קצת פחות אידיאליים. בהתאם לכך יש לא מעט מעסים ומכוני עיסוי שלא יסכימו לטפל בנשים בהיריון לפני שבוע 12 או לאחר שבוע 32. עוד נדבר על זה בהרחבה בהמשך, אבל חשוב להגיד כבר שכלל האצבע החשוב ביותר בנושא הוא לבחור אך ורק במכון ובמעסים מנוסים ומוסמכים לעיסוי היריון. אגב, מי שרוצה לפנק מארזים ליולדת בהיריון או לקראת הלידה, יכול בהחלט לשמח בין היתר בשובר לעיסוי היריון מפנק ומרגיע.

 

סוגי עיסויים המותרים לנשים בהיריון

נשים בהיריון יכולות ליהנות ממספר סוגים של עיסויים המיועדים בייחוד לתקופה הזו בחיים. עיסוי טרום לידתי הוא הנפוץ והמומלץ ביותר והוא מתמקד בהקלה על אי הנוחות בתקופת ההיריון ובעיות כאבי גב, נפיחות ומתח שרירים. עיסוי שוודי הואאפשרות לא רעה גם כן והוא מצוין להרפיה, רגיעה ושיפור זרימת הדם. רפלקסולוגיה זו אופציה נוספת, טיפול המתמקד בנקודות ספציפיות בכפות הרגליים ועוזר מאוד להקל על מתח בגוף. עיסוי ארומתרפי הוא אפשרות נוספת, אבל חשוב להשתמש בשמנים אתריים בטוחים ומתאימים להריוניות בלבד. נזכיר שעיסוי הוא מתנה מצוינת לנשים בהיריון ואם אתם מחפשים רעיונות נוספים, במאמר מתנה ליולדת – מה כדאי לקנות תוכלו למצוא עוד הרבה רעיונות מקוריים.

 

סוגי עיסויים שאסורים בהיריון

יש כמה טיפולים ספציפיים שלא מומלצים לנשים הריוניות וחשוב להימנע מהם. טיפולים כמו עיסוי אבנים חמות, עיסוי רקמות עמוק וכל טיפול שהוא הכולל מגע אינטנסיבי וחום הוא לא מומלץ כלל.

 

היתרונות של מסאז׳ בהיריון 

 

  • שינה טובה יותר: מסאז׳ בהיריון מגביר ייצור של מלטונין וסרוטונין בגוף ומשפר את איכות השינה בלילה.
  • הפחתה של לחץ וחרדה: עיסוי מקצועי בהיריון עוזר להפחית את רמות הקורטיזול (הורמון הלחץ בגוף) מאוד. בפועל זה מוביל לרגיעה ניכרת ולהורדת מפלס הלחץ והחרדה.
  • הפחתת בצקות ונפיחות: מסאז׳ מקצועי יכול לעזור להוריד את הצטברות הנוזלים ואת הלחץ שנגרם לכלי הדם ומביא לבצקות.
  • הקלה על התכווצויות וכאבי שרירים: כאבי שרירים והתכווצויות הם חלק בלתי נפרד מחוויית ההיריון ונשים חוות את זה בגב, בידיים וברגליים, בגב התחתון ובמקומות נוספים בגוף. עיסוי מקצועי יכול להקל מאודעל התופעה ולשפר את איכות החיים באופן הזה.
  • הפחתת הסיכון ללידה מוקדמת: מקטין את הסיכון ללידה מוקדמת בהשוואה לנשים שלא עברו עיסוי.
  • הפחתת הורמוני הלחץ של התינוק: ההשפעה של הפחתת הורמוני לחץ היא לא בלעדית לאם בלבד, אלא גם לעובר.

 

אמצעי זהירות ובטיחות במסאז׳ בהיריון

כדי להפיק את היתרונות מעיסוי היריון, הינה כמה כללי בטיחות שחשוב להכיר וליישם:

  • ייעוץ רפואי מקדים: לפני שמחליטים לעשות עיסוי חשוב להתייעץ עם רופא הנשים ולקבל אישור ממנו, כולל המלצות על הגבלות.
  • עיסוי מקצועי בלבד: חשוב לבחור בעיסוי ממעסה מקצועי ומוסמך בעיסוי היריון בלבד ומומלץ לבדוק את ההסמכה.
  • טופס הסכמה וכללים: במקומות מסודרים עובדים בדרך כלל עם טופס רפואי, מבררים בדיוק את מצבה הרפואי של כל הריונית ובודקים את הכיסוי מכל כיוון.
  • הימנעות מחום: יש להימנע מכל טיפול הכולל חום מופרז, כולל עיסוי בשמנים חמים, חדרי אדים, סאונות מכל הסוגים, ג׳קוזי וכן הלאה.

 

אם אתם מחפשים מתנה ליולדת בן או בת וחושבים על עיסוי כמתנה לפני הלידה, חשוב מאוד לבדוק איזה עיסוי אתם מעניקים, מה ההסמכה של המעסים ואיזה אמצעי בטיחות ננקטים במקום.

 

לסיכום

עיסוי בהיריון יכול להיות מצוין לנשים הרות ובאופן פוטנציאלי יש לו יתרונות רבים. עם זאת חשוב לוודא מראש עם הרופא של האישה ההרה שעיסוי הוא אכן אפשרי ולוודא שמדובר בעיסוי היריון מקצועי בלבד עם מטפלים מוסמכים. רוצים לדעת עוד תקופת ההיריון והלידה ונושאים כמו מה זה דולה, תזונה נכונה להיריון ועוד? היכנסו לבלוג לעוד מידע נוסף חשוב ומעניין בנושאי היריון ולידה.

מסאג' בהריון