היריון ולידה אלו אירועים מרגשים ומשמחים, אך לחלקינו הדרך לשם עשויה להיות מעט לא קלה ולפעמים גם מלחיצה. האתגר הראשון מתחיל בשלב הניסיונות להרות, שלב שבו נשים רבות מלאות בצפייה לפני בדיקת ההיריון. אז כדי לנסות לעזור לכן להבין אם באמת נקלטתן, ניתן כאן מידע חשוב. בואו ביחד ננסה להבין מתי מתחילים להופיע סימני היריון, אם ישנם סימנים לפני האיחור המחזור ומהם התסמינים השכיחים להיריון בשלבים הראשונים שלו.

 

מתי מתחילים להופיע סימנים להיריון?

מעבר לאיחור בווסת, מרבית הנשים בהיריון יתחילו לחוות סימני היריון סביב השבוע החמישי שישי להיריון. כמו כן, עוד לפני שמתחילים לאסוף טיפים לקראת עיצוב חדר תינוקות, צריך לזכור כי באופן סטטיסטי, עד לתחילת הטרימסטר השני, יש הריונות שאינם תקינים. זה מצב נפוץ ולא משהו שצריך להילחץ ממנו, אך חשוב להקפיד על ליווי רפואי מקצועי מהשלב הראשון.

 

סימנים להיריון משתנים מאישה לאישה

כל אישה חווה תסמינים שונים זו מזו, גם בעוצמה וגם בתכיפות שלהם. מעבר לכך, העובדה כי אישה חוותה תסמינים מסוימים בהיריון הראשון היא אינה ערובה לכך שהיא תחווה את אותם התסמינים בהריונות הבאים. נוסף לכך, כדאי לדעת שכל מה שקשור לתסמינים מסוימים המעידים על מין העובר – מדובר במיתוס ואין באמת תסמינים האופייניים למין זכר או נקבה. לכן, לפני שמתחילים לחפש מתנה ליולדת בת או בן או אולי מתנה לתאומים, מומלץ לחכות לאולטרסאונד הראשון שבו רואים כמה עוברים קיימים וסקירה המוקדמת שבה בדרך כלל כבר אפשר לקבוע את המין.

 

סימנים להיריון לפני האיחור במחזור – האם אפשרי?

האיחור בווסת הוא הסימן הראשון ולרוב המובהק ביותר להיריון, אך באופן טבעי נשים רבות היו רוצות לגלות על היריון מוקדם ככל האפשר. לרוב אין תסמינים של ממש לפני האיחור בווסת, אך היום יש בדיקות היריון שיכולות להעיד על היריון גם כמה ימים לפני האיחור. עם זאת, אם הבדיקות במועד הזה יוצאות שליליות, אין זה אומר בהכרח שאין היריון. על כן מומלץ לחכות לאיחור במחזור כדי להיות בטוחים.

 

הסימנים השכיחים יותר להיריון

 

איחור בווסת

הסימן הנפוץ ביותר להיריון הוא איחור במחזור. נשים שהמחזור שלהן סדיר לרוב יודעות מהו מועד קבלת הווסת, ואם היא לא מגיעה הזמן, זה עשוי להעיד על היריון. עם זאת חשוב להביא בחשבון שאיחור בווסת עשוי להתרחש מסיבות אחרות כמו נטילת תרופות, שינויים תזונתיים או סטרס, ככה שזה לא סימן חד משמעי.

 

תכיפות במתן שתן

גם צורך מוגבר במתן שתן הוא תסמין יחסית מוקדם ונפוץ של היריון. זה קורה בגלל עלייה בנפח הדם ושינויים הורמונליים המביאים לזרימת דם מוגברת לכליות. בהמשך, עם התרחבות הרחם נוצר לחץ על הרחם שמגביר את הצורך להתפנות אפילו יותר.

 

בחילות

בחילות בוקר ולעיתים גם הקאות הן תסמין נפוץ ומוכר בהחלט של הריונות. בדרך כלל התסמין הזה מגיע סביב שבוע 8 להיריון, אך אצל חלק מהנשים זה גם יכול להגיע מוקדם יותר. נוסף לכך, אף שהבחילות מזוהות יותר עם שעות הבוקר הן יכולות להופיע למעשה בכל שעות היום.

 

שינויים בשדיים

חלק מהנשים חוות בתחילת ההיריון שינויים בשדיים כמו תחושת מלאות, רגישות יתר למגע ולפעמים גם כאב, גדילה של השדיים וגדילה והתכהות של העטרה. בהמשך נוצרות בלוטות קטנות סביב עטרת הפטמה שמטרתן היא להפריש חומר סיכה ששומר על הפטמות בעת הנקה. לרוב זהו תסמין שיחלוף לאחר מספר שבועות.

 

עייפות

עייפות קיצונית היא תסמין אפשרי נוסף בתחילת ההיריון. זה קורה מתוך שילוב של מספר גורמים לרבות שינויים הורמונליים ושינויים במטבוליזם. חשוב להקפיד על מנוחה מספקת, תזונה מאוזנת ופעילות גופנית מתונה.

 

סימני היריון נוספים

 

נפיחות בטנית

נפיחות בגוף שדומה במידה רבה לנפיחות שחשים לפני קבלת הווסת. תסמין פחות נפוץ באופן כללי.

 

שינויים במצב רוח

תחילת ההיריון היא תקופה המאופיינת בשטף הורמונים, מה שיכול להביא לרגישות מוגברת, בכי פתאומי ותנודות חדות במצב הרוח. מנעד רחב שנע בין קושי, עצב ותחושת לייאוש לבין פרצי שמחה והתרגשות.

 

התכווצויות

חלק מהנשים עשויות לחוות התכווצויות רחם קלות בשלבי הראשוניים של ההיריון. כאבים באזור האגן שנשים רבות מעידות שאלו כאבים דומים לכאבי מחזור.

 

לסיכום

כמו שאפשר לראות, יש מספר סימנים שעשויים להעיד על ההיריון שרובם ככולם יגיעו לאחר הסימן הנפוץ ביותר והעיקרי – האיחור במחזור החודשי. חשוב לזכור כי הריונות הם רגישים מאוד בשלבים הראשונים שלהם. לכן, לפני שמתחילים להתרגש ורצים לקנות מתנה להורים טריים, חשוב לקחת את הדברים צעד אחר צעד ולעקוב אחר התפתחות ההיריון ולבצע את כל הבדיקות הנדרשות.

 

סימנים להיריון